Turistické informácie

Víza
Ustanovením prezidenta Ekvádorskej republiky z 20.júna 2008, môžu občania akejkoľvek národnosti navštíviť  Ekvádor bez potreby víz na obdobie 90 dní. Krajina sa týmto rozhodnutí snaží podporiť cestovný ruch a ukázať dobré vzťahy s ostatnými krajinami. Jedinou výnimkou sú občania susednej Kolumbie, ktorí musia podstúpiť prísnejšiu kontrolu. Môžu za to nie práve ideálne susedské vzťahy.

Ekvádorské peniaze

Centávo, drobné mince v Ekvádore

Ekvádorké mince centavo

Od roku 1884 bol národnou menou v Ekvádore Sucre. Ten koncom 20 storočia výrazne stráca svoju hodnotu a 13. marca 2000 je trvale nahradený americkým dolárom.  Ekvádor si razí vlastné mince – centavo.

Väčšina obyvateľov Ekvádora nedôveruje šekom, alebo kreditným kartám najmä pokiaľ ide o účty vyššie ako 20 dolárov. Pri návšteve krajiny sa odporúča väčšie množstvo 1,5 a 10 dolárových bankoviek. Bankomaty sú rozšírené najmä vo veľkých mestách a turistických destináciách.

Jazyk
Úradným jazykom je španielčina, najmä na vidieku a v horách, je používaná prevažne kečuánčina – Quichua. Okrem kečuánčiny sa používa ďalších zhruba desať indiánskych jazykov, napr. shuarchicham, epera, achuarsecoya či zaparo ktoré je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Angličtina je používaná najmä v hoteloch, reštauráciách a všeobecne v službách pre turistov. Ekvádorčania sú priateľskí a všeobecne tolerantní k cudzincom, ktorí sa pokúšajú hovoriť po španielsky, aj keď s chybami.

Bezpečnosť a riziká
Turistické centrá sú dostatočne bezpečné a vybavené. Riziko hrozí v prípade individuálneho cestovania, a to predovšetkým do hôr. Ak plánujete podobný výlet, najlepšie v skupine, pomôžu Vám aj turistické agentúry, cestovné kancelárie alebo trekingové agentúry, kde sa stačí zaregistrovať. V Ekvádore môžete byť často na ulici legitimovaní. Najmä pri dlhších návštevách sa odporúča nechať si okopírovať pas, a úradne potvrdiť jeho platnosť. Pokiaľ nemusíte, najmä na opustených miestach nenoste so sebou šperky, drahú elektroniku, neupozorňujte na seba.

Vláda podporuje turistický ruch. Sú otvárané nové turistické centra so službami pre verejnosť. Pomôžu Vám s vyplňovaním formulárov, kontaktom s ambasádou, poriadia pri drobných problémoch. Personál hovorí anglicky.

Drogy
Ekvádor má prísne zákony proti držaniu, preprave a užívaniu nelegálnych látok, a cudzinci prichytení pri prevoze drog boli odsúdení na dlhoročné väzenie. Vyhnite sa v záujme vlastnej bezpečnosti akémukoľvek kontaktu s drogami a udržujte odstup od ľudí, ktorí vám ich budú ponúkať.

Miestne jedlo, nápoje a špeciality
V horských oblastiach je populárne hovädzie, kuracie, morčacie mäso s prílohami ako ryža, kukurica, zemiaky. Fanesca je vychýrená rybia polievka, je pôstnym aj veľkonočným jedlom. V nižších nadmorských výškach prevláda na stole ovocie, najmä banány, maracuja, alebo pomaranče. Morské plody môžete ochutnať na pobreží, populárne sú homáre a krevety. Známe ekvádorské jedlo je Patacones – vyprážané banány s ryžou, často jej predchádza Caldo de Leche – krémová zeleninová polievka. Ak ste ešte hladný, isto Vás zasýtia Llapingachos – palacinky so zemiakovou kašou, alebo Empanadas – lístkové cesto plnené syrom alebo mäsom.

Ekvádor jedlo a nápoje

Famózna polievka Fanesca s vyprážanými banánmi a Empanadas

Najmä na vidieku vyhľadávajte z hygienických dôvodov balenú vodu. Ekvádorčania milujú kávu, tá je dostupná v mnohých kaviarniach a reštauráciach, predáva sa aj vo forme bôbov. Čaj je taktiež bežným nápojom. Domáci Vás budú lákať na množstvo ovocných štiav, Piña (ananás), Mora (ostružina), Naranja (pomaranč), Sandia (melón), naranjilla, guava a mnoho ďalších. Aguardiente je miestny tvrdý alkohol vyrobený z kvasených cukrovej trstiny. Canelazo je opäť z cukrovej trstiny, tentoraz ako koktail, s pridaním cukru, škorice, a ovocnej šťavy.