Quito

Hlavným mestom Ekvádora je San Francisco de Quito, skrátene Quito. Mesto bolo založené v roku 1534 na ruinách pôvodného mesta Inkov a dnes je domovom takmer dvoch miliónov ľudí. Spolu s poľským Krakovom boli prvými mestami v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hlavné mesto Ekvádora je často pre lepšiu orientáciu rozdeľované na tri časti : centrum – staré mesto, severnú a južnú časť. Najväčšia koncentrácia turistov je medzi severnou časťou de sa nachádza letisko a centrom.

Pamiatky a zaujímavosti v Quito:
Museo del Banco Central – zrejme najznámejšie Ekvádorske múzeum nielen predkolumbijskej éry. Koloniálne zlaté artefakty, umelecké diela a výjavy zo života obyvateľov pozdĺž Amazónky. Múzeum je veľmi dobre organizované. Ponúka preklady do mnohých jazykov, ale počítajte s tým, že prezretie celej expozície Vám zaberie 3-4 hodiny.

Ekvádor Quito

Quito, hlavné mesto Ekvádora

Telefrico – druhá najvyššia lanovka na svete. Umiestnená na východnom úbočí Pichincha, z ktorého je nádherný výhľad na celé Quito. Návštevníkov vyvezie až do výšky 4000 metrov. Môžete podniknúť výlet na Guagua Pichincha – aktívny vulkán.

Iglesia de la compañía de Jesus – kostol v Starom meste, ktorý je mnohými považovaný za najkrajší v Amerike. Čiastočne bol zničený požiarom, aby bol neskôr za pomoci dobrovoľníkov obnovený.

Monumentálny kostol svätého Františka – kostol datovaný od roku 1570, venovaný svätému Františkovi, pretože františkáni boli prvým rádom v tejto oblasti. Aj preto má mesto oficiálny názov: San Francisco de Quito. V kostole nájdete majstrovské diela, vrátane slávneho “Virgin Quito” od Legarda. Vedľa kostola sa nachádza cirkevné múzeum.

Qutio San Francisco

Qutio, monumentálny kostol svätého Františka

Botanická záhrada – Jardin Botanico sa nachádza na juhozápadnej strane Parque La Carolina. Predstavuje nádherný únik z mesta, so zastúpením všetkých ekosystémov Ekvádora. Veľmi známe sú dve miestne orchidariá.

Museo de la Ciudad – nádherné múzeum v Starom Meste, priamo naproti kláštoru Carmen Alto. Múzeum na dvoch podlažiach ponúka každodenný život Ekvádorčanov, dokumentuje boje proti Španielom a ilustrácie k budovaniu kostola San Francisco.

San Francisco de Quito

San Francisco de Quito, historické centrum

Museo Mindalae – originálny projekt v severnej časti okresu Mariscal. Múzeum ponúka etno-historický pohľad na Ekvádor a jeho prekvapivo bohatú kultúrnu rozmanitosť. Nájdete tu artefakty z rôznych dôb, od rôznych autorov od pobrežia, cez Andy až po Amazóniu. Z múzeu nájdete reštauráciu, kaviareň, alebo obchodík so suvenírmi.

Itchimbia kultúrny komplex a park –  kopec nachádzajúci sa na východ od Starého mesta. Poskytuje ohromujúci výhľad na centrum a sever Quita. V roku 2005 tu vzniká pôsobivé kultúrne centrum a park sa stáva strediskom života a zábavy. Kultúrne centrum organizuje časté koncerty, cez víkendy sú workshopy a zábava pre deti. Park je skvelým miestom kde môžete sledovať a fotografovať nádherné západy slnka na úbočí hory.

La Vírgen del Panecillo –  El Panecillo je veľký kopec na vrchole, ktorého je veľká socha okrídlenej panny Marie del Panecillo. Miestna legenda tvrdí, že je to jediná panna v Quito. Sochu uvidíte takmer z každého miesta v meste. Nesnažte sa na kopec vyškriabať po vlastných, môže to byť nebezpečné. Miestni taxikári Vás veľmi radi odvezú.

Mitad del Mundo – len kúsok od Quita je miesto, kde sa uskutočnili prvé merania, ktoré potvrdili, že tvar Zeme je v skutočnosti rotačný hyperboloid. Na mieste nájdete veľký pomník, cez ktorý prechádza rovník tzv. Mitad del Mundo, alebo “uprostred sveta”. Skutočný rovník sa však nachádza len pár desiatok metrov ďalej, na mieste ktoré už dávno označili indiáni. GPS merania niekoľko storočí neskôr im dali za pravdu. Nájdete tu aj Intiñan Solar museo, etnografické múzeum, ktoré skrýva niekoľko zaujímavých exponátov.