Guayaquil

Guayaquil je najväčší ekvádorský námorný prístav, ktorý sa stáva jednou z obľúbených turistických atrakcií v Južnej Amerike. Najväčší turistický rozmach zažíva práve v období posledných desiatich rokov, keďže mesto prešlo výraznou prestavbou, ktorá mu dodala potrebnú dávku sebavedomia a atraktívnosti. Staré ošarpané mesto, ktoré miestni obyvatelia často nazývali ako „verejný cintorín“ je dnes už takmer zabudnutou minulosťou.

Guayaquil, Ekvádor

Guayaquil najväčšie ekvádorské mesto je domov 3.5 milióna obyvateľov

Guayaquil je v súčasnosti turisticky atraktívne mesto. Ponúka mix tradičnej mestskej turistiky a krásnej ekvádorskej prírody. Najväčší park v meste je Centenario , ale zaujímavé sú i ďalšie veľké zelené parky ako Las Peňas, ktorý je umeleckým centrom mesta i Salado del Malecon sú vhodným miestom na oddych v objatí tropických stromov a nekonečnej zelene. V parkoch sa nachádzajú tiež malé kaviarničky či reštaurácie, kde si môžete pochutnať na vynikajúcich špecialitách. V okolí Las Peňas sa nachádzajú krásne, staré domy z obdobia príchodu prvých španielov. Mnohé sú dnes sídlom galérií a nezávislých umelcov. Oplatí sa tiež vidieť Estero Salado, teda ústie rieky Rio Guayas do mora, kde zažijete neopakovateľný západ slnka. Pre mesto sú typické leguány, ktoré nájdete takmer v centre v parku Parque de las Leguán. Leguány sú veľmi krotké a zvyknuté na kontakt s človekom, preto sa ich vôbec nemusíte báť.

Park leguánov v Guayaquile

Park de las Iguanas, od miestnych predajcov si môžete kúpiť plátky manga a leguánov nakŕmiť.

Čo sa týka tradičnej mestskej turistiky, hlavnou dominantou mesta je centrum s promenádou Malecón Simon de Bolivar. Na turistov čaká množstvo obchodov, nádherne upravených záhrad s výhľadom na more a rieku, miestna katedrála či budova centrálnej banky, ktorá je typická obrovskými obrazmi na jej fasáde. Z kopca El Carmen budete mať celé centrum s prístavom ako dlani a v pokojnej atmosfére si užijete toto inak rušné mesto. Turisti sa v meste môžu tešiť aj pláže. Salinas, je rajom najmä pre surférov a hlavnou pýchou tohto prístavného mesta.

Pláž Salinas, Guayaquil, Ekvádor

Pláž Salinas, pýcha prístavného mesta Guayaquil

Ak radi nakupujete, najväčším trhom remesiel v meste je Mercado Artesanal, kde domáci predávajú krásne ručne robené šperky, obrazy a remeselné výrobky. Ak hľadáte hračky, oblečenie, alebo elektroniku navštívte pouličný trh Bahia.

Do Guayaquilu sa dostanete veľmi ľahko. Veľké medzinárodné letisko, ktoré bolo mimochodom zvolené za najlepšie letisko v Južnej Amerike, denne vybavuje stovky letov z celého sveta, najmä New Yorku, Miami, Madridu, Amsterdamu a ďalších svetových metropol. Jeho nesmiernou výhodou je relatívna blízkosť k novému centru mesta, kam sa taxíkom dostanete približne len za 3$. Môžete si taktiež prenajať auto, ktoré na deň stojí cca 30$. Upozorňujeme vás však na neorganizovanosť dopravnej premávky, v ktorej bude mať európsky šofér takmer s určitosťou veľké problémy.

Vďaka veľkému letisku sa Guayaquil stáva dôležitou prestupnou stanicou do perly Ekvádora – Galapág, s ktorými je mesto spojené pravidelnými leteckými linkami. Na Galapágy sa tiež môžete z Guayaquilu dostať loďou, ktorá je pre mnohých turistov nezabudnuteľným zážitkom.