Galapágy

Galapágy je sopečné súostrovie 13 väčších a 6 malých ostrovov v Tichom oceáne. Z nich najznámejšie sú: Isabela, San Cristóbal, Santiago, Santa María a Santa Cruz . Administratívne patria k Ekvádoru, od ktorého sú však vzdialené 906 kilometrov.

Galapágy, sopečné súostrovie

Galapágy, sopečné súostrovie v Tichom oceáne

“10. marca 1535 objavili Galapágy Španieli, ale dlho ostali neobývané. Takmer 300 rokov boli len zastávkou pre pirátov a rybárov.”

Rozloha ostrovov je 8 010  km² a obýva ho asi 25 000 obyvateľov. Správnym mestom je Puerto Baquerizo Moreno na ostrove San Cristóbal.

Kedysi nazývané Korytnačie ostrovy (Galápago je korytnačka) sú známe najmä vďaka množstvu endemitov, jedinečných živočíchov, ktoré tu stovky rokov žijú v absolútnej izolácii. Najznámejšie z nich sú korytnačka slonia, tučniak galapágsky a leguán morský.  Anglického prírodovedca, Charlesa Darwina Galapágy a ich prírodné bohatstvo tak uchvátili, že tu v roku 1735 strávil celých 6 týždňov, počas ktorých sformuloval svoju evulučnú teóriu O pôvode druhov.

Galapagy, Korytnačie ostrovy

Galapágy, kedysi nazývané Korytnačie ostrovy ležia rovnako ako Ekvádor na rovníku

“Galapágy Váš očaria, pochopíte prečo ich návšteva je  neopakovateľným zážitkom. Divo žijúce zvieratá Vás nechajú prísť do tesnej blízkosti, po stáročia nemali dôvod sa ľudí báť.”

Aj vy sa môžete vidieť divokú prírodu, ktorú inde nenájdete. Od tropických až po polárne druhy. Žijú tu vedľa seba tučniaky a korytnačky, tulene a tropické ryby, alebo leguány a pelikány.  Galapágy sú jediným miestom na severnej pologuli, kde nájdete tučniaka, konkrétne tučniak galapágsky. V okolí ostrovov nájdete mnoho druhov žralokov, raje, veľryby, ale aj uškatce. Ideálnou príležitosťou na spoznávanie krás ostrovov sú okružné plavby pomedzi ostrovy. Národný park Galapágy je od roku 2007 na zozname ohrozeného svetového dedičstva, preto je tu pohyb turistov povolený, avšak prísne regulovaný.

Návšteva Galapág
Najvhodnejší čas na návštevu je od júna do septembra a od decembra do januára. Existuje množstvo zásad, na dbanie ktorých je prísne dohliadané. Zvierat sa nesmiete dotýkať, doporučená vzdialenosť je 2 metre. Prehliadky sú povolené len počas dňa, večer musíte park opustiť. Najväčšou hrozbou pre park sú nové druhy zvierat, voči ktorým sa endemity nedokážu brániť. Obyčajný komár, alebo mačka by mohli narobiť neopísateľné škody.

Galapágy, leguán morský

Leguán morský, jediný jašter ktorý aj v dospelosti hľadá potravu v mori

Ubytovať sa môžete v mestách Puerto Ayora, Puerto Villamil a Puerto Baquerizo Moreno. Turistom sú ponúkané okružné plavby, potápanie, šnorchlovanie, populárny je výstup na kopec Bartolome z ktorého sa Vám naskytne nádherný pohľad. Navštíviť môžete centrum chovu korytnačiek sloních alebo Darwin Research Centre, ktoré spravuje niekoľko výskumných staníc na ostrovoch, vrátane veľkej stanice v Puerto Ayora, kde môžete vidieť zbierku prírodnej histórie exponátov.

Zaujali vás Galapágy ? Pozrite si dokument Googlu o tomto unikátnom súostroví: