10 + 1 zaujímavostí z Ekvádora

Ekvádor ponúka návštevníkom mnoho prírodných, historických i spoločensko-ekonomických zaujímavostí. Týchto desať vás určite zaujme.

  1. Ekvádor má mnoho aktívnych aj neaktívny sopiek. Chimborazo je neaktívna sopka a najvyšší bod v Ekvádore. Vzhľadom k svojej polohe v blízkosti rovníka je známa ako najbližší bod na Zemi k Slnku.
  2. Oficiálnou menou v Ekvádore je od roku 2001 americký dolár, ktorý bol prijatý po tom, čo Ekvádor postihla veľká finančná kríza a neschopnosť splácať svoje zahraničné pôžičky . Mena používaná do roku 2001 sa nazývala ekvádorský Sucre.
  3. Ekvádor bol kolonizovaný španielmi v roku 1563. Nezávislosť získal prvýkrát v roku 1822, keď porazil španielske kráľovské vojsko, a od Veľkej Kolumbie v roku 1830. Vďaka tomu je jedným z mála štátov, ktoré oslavujú dva dni nezávislosti. 10. augusta je najväčší ekvádorský sviatok – deň nezávislosti.
  4. Ekvádor bol prvou krajinou na svete, ktorá v roku 2008 deklarovala, prírode ústavné práva.
  5. Vďaka unikátnej divokej prírode známe Galapágy sa stali súčasťou Ekvádoru až v roku 1832. Nachádzajú sa 950 kilometrov západne od ekvádorského pobrežia a Charlesa Darwina inšpirovali k vytvoreniu evolučnej teórie.
  6. Najväčšie priemyselné odvetvia v Ekvádore sú ropný, potravinársky, textilný a rybolov.

  7. Španielčina je oficiálnym jazykom v krajine, avšak mnoho obyvateľov používa miestne dialekty.
  8. 95% populácie Ekvádoru je rímskokatolíckeho vierovyznania, zvyšných 5% sa skladá z členov rôznych iných náboženstiev.
  9. Ekvádor sa rozdeľuje na 24 provincií a každá z nich má svoje hlavné mesto. Najväčšie mesto je Guayaquil s populáciou cca 3,7 mil. Quito je hlavné mesto s populáciou asi 2,7 mil.
  10. Klíma v krajine je rozmanitá z dôvodu výškových rozdielov. Nízko položené oblasti sú teplé a vlhké, kým vysočina je chladná a suchá.

+ Ecuador je domovom širokej palety rastlín a živočíchov. 19% krajine je chránenej. Na zozname svetového dedičstva UNESCO má štyri záznamy : Mesto Quito, Galapágy, Národný park Sangay a historické centrum Santa Ana de los Rios de Cuenca.

pošli na vybrali.sme.sk kliknutím podpor 10 + 1 zaujimavostí z Ekvádoru na vybrali.sme.sk